مدت زمان زیادی نیست که در کشورهای توسعه یافته نظیر آمریکا و کانادا جاروی مرکزی به عنوان جایگزینی مناسب جهت  جاروی برقی خانگی به جهت ارتقا بهداشت و سلامت محیط منزل و کار معرفی شده است اما دلیل اصلی سرعت بالای جایگزین  شدن این قبیل سیستم ها  با جاروی برقی معمولی در کشورهایی ازاین دست در مقایسه با کشورعزیزمان ایران را می توان اهمیت ویژه این قبیل کشورها به سلامت و کیفیت زندگی و مطالعات و تحقیقات مرتبط با آن به موازات پیشرفت فناوری دانست.

در این ارتباط  بررسی هایی  که توسط محققان استرالیایی- کانادایی صورت گرفته نشان داده مخزن زباله جاروبرقی حاوی باکتری و میکرب های خطرناک بوده و بازدم هوای خروجی آن در محیط خانه، احتمال ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش می دهد.  در این بین کودکان، بیماران مبتلا به انواع آلرژی، سالمندان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر از دیگران در معرض این بیماری ها قرار دارند.
درعین حال باکتری های موجود در محفظه جاروبرقی نه تنها خطرناک است، بلکه حاوی ژن هایی است که در برابر انواع آنتی بیوتیک مقاوم و بوده و باعث می شود این داروها در بدن کارآیی لازم را نداشته باشند.این مشکل علاوه بر این که می تواند زمینه بروز حساسیت پوستی را فراهم کند، روی ایمنی بدن هم تأثیرگذار است و قدرت مقابله با عوامل بیماری زا را تا حد زیادی کاهش می دهد.

همچنین تحقیقات بالینی دیگری در دانشگاه کالیفرنیا نشان داده است که جاروی مرکزی بهبود قابل سنجشی برای علائم حساسیت به ارمغان آورده است. درصد کاهش علائم بیماران مبتلا به آلرژی پس از استفاده از سیستم جاروی مرکزی در محیط زندگی و کار خود به این ترتیب بوده است:

کاهش علائم حساسیت مربوط به بینی تا 47 درصد (آبریزش و گرفتگی ،خارش ،سوزش)

کاهش علائم حساسیت مربوط به چشم 61 درصد (ریزش اشک ،خارش ،قرمزی )

کاهش علائم مربوط به خواب (بهبود در وضعیت استراحت و به خواب رفتن )44 درصد

کاهش علائم مستقل از بینی 48 در صد (حساسیت پوستی ،عطسه ،سرفه(

امروزه پرشکان هنگام ارزیابی و تشخیص مواردی از قبیل آلرژی، آسم و یا بیماری های عفونی، جاروبرقی های خانگی را به عنوان ابزار ساطع کننده  عوامل بیماری زا مورد توجه قرار می دهند.

به این ترتیب این مطالعات در جهت بهبود سلامت و بهداشت محیط زندگی و کار، نقش جاروی مرکزی را برای پیشگیری از بیماری ها و مشکلات مربوط به پوست آلرژی  و تنگی نفس به عنوان درمانی جدید نمایان میکند.

نتایج تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا در مورد جارو مرکزی آرامین